מתן ישוב קהילתי בדרום השרון

רקע כללי על מתן

 | עדכון אחרון: 29/01/2018 13:39

אודות מתן                                                                           סרטוני מתן

 

המנון הישוב

מילים:           יגאל קמה
לחן:              יאיר שדה
שירה:           חבורת הזמר של מתן
צילומים:         גלי מרגלית
עריכת הקליפ: ירדן יוגב

 

 

חלום מתן
 

על גבעה של טרשים
בין חורשות אורנים
וקולות מואזין שם ברקע
קם לפתע פתאום
כפר נפלא כמו חלום
את ליבנו כבש הוא בן רגע
 

פזמון:
(אז) אם למתן הגעתם
ואותנו כבר פגשתם
מתן מתן יופי של ישוב
מתן מתן מקום כל כך אהוב

כאן קולות ילדים
MTV רק שומעים
וגולשים על גליה של "רשת"
אך עמוק עוד בפנים
ישנו רגש תמים
המאיר גם שמים גם קשת
 

פזמון:
(אז) אם למתן הגעתם...

 

 

 

כאן בבוא האביב
הכל יפרח ויזהיב
ונביט אל עתיד עטוף אושר
והשיר יתנגן
מלא נועם וחן
וביחד נשיר מדי בוקר
 

פזמון:

(אז) אם למתן הגעתם...

 

 

 

 

 

 

 גיאוגרפיה

מתן הינו יישוב קהילתי המשתרע על פני כ- 570 דונם וממוקם צפונית לקיבוץ חורשים, הישוב הקהילתי נירית ומושב ירחיב, בגבול השרון המזרחי והשומרון. סמוכים לו היישובים הערבים - ישראלים כפר- ברא וג'לג'וליה, ובקצה היישוב עוברת חומת בטון גבוהה המפרידה בינו לבין הכפר הפלסטיני חָבְּלֶה. הערים הגדולות הסמוכות למתן הן: כפר סבא, הוד השרון וראש העין. בסמוך ליישוב עובר נחל קנה שהינו נחל אכזב, ונראה שוקק רק בשנים של שיטפונות וגשמים מרובים. מתן  הינו יישוב של בתים צמודי קרקע  על אדמות מנהל. היישוב שייך למועצה האזורית דרום השרון ומנוהל על-ידי ועד מקומי מתנדב.
 

היסטוריה
החזון להקמתו של היישוב מהווה חלק מחזונו הכולל של אריאל שרון להקים את "יישובי הכוכבים", שרשרת של ישובים יהודיים על "קו התפר" או "הקו הירוק" של גבולות 1967, לצורך עיבוי ההתיישבות היהודית והתשתית ההגנתית של הקו, לאור השלכות האינתיפאדה הראשונה. במהלך שנת 1991 הוציא משרד השיכון מכרז על אדמות שהפשיר "מנהל מקרקעי ישראל". שר השיכון באותה עת, אריאל שרון,  ביקש לספק מגרשים לזוגות צעירים עבור בנייה צמודת קרקע במחיר סמלי, ולאפשר להם בנייה מרוכזת באמצעות עמותות כדי להוזיל את העלויות. תחילת האכלוס שלו היתה בשנת 1995, ונכון לינואר 2013 גרים בו כ- 800 משפחות,  וסה"כ כ-4000 תושבים.
בעתיד הקרוב מתוכננת להיות ביישוב בנייה נוספת של כמה עשרות יחידות דיור. 

שם הישוב וסמלו
ההשראה לשם "מתן" לקוחה מן התנ"ך, ספר משלי,  יח',  טז': "מתן אדם ירחיב לו". פירוש הפסוק: נתינה לאחֵר מרחיבה את לבו ואת דעתו של אדם. השם נבחר גם  בשל סמיכותו של היישוב לכפר הפלסטיני ראס עַטייָה, שפירוש שמו "פסגת המתנה", וליישוב ירחיב אשר צמוד אליו.
 
סמל היישוב נבחר לאחר שעוצב ע"י אחד מילדי בית החינוך, שזכה בתחרות עיצוב הסמל ליישוב החדש. סיסמת היישוב, המכילה את מהותו היא: "מתן – אופי עם יופי" – שילוב בין היופי הפסטורלי של השרון-שומרון, לבין האופי – אוכלוסייה חילונית ברובה, עובדת ומשכילה, אם בכוחות הביטחון, אם בהייטק, במגזר הציבורי והפרטי ועוד; קהילה שמשקיעה רבות בעשייה למען הזולת ולמען הסביבה, ושומרת על שכנות טובה עם הכפרים בסביבה.
 
מוסדות הישוב
הישוב מנוהל ע"י ועד מקומי המונה 11 חברי ועד מתנדבים, שבראשם דר' אורי פריזלנדר. מזכיר הישוב, אמון על ביצוע החלטות הועד וישומן בשטח, וכן על הניהול השוטף של הישוב. ביישוב גני ילדים, בית ספר יסודי – "בית חינוך מתן", מתנ"ס פעיל מאוד עם מגוון חוגים גדול ושלל אירועים לכל המשפחה, בית כנסת אורתודוקסי, מרכז מחזור, מרכז שיטור קהילתי (מש"ק), סניף גדול של תנועת הנוער "האיחוד החקלאי", מועדון נוער, אולם ספורט (בבית החינוך). תלמידי התיכון לומדים ברובם בתיכון האזורי "עמי אסף" הסמוך לבית ברל, כפר סבא. 

במתן מערך ביטחון ישובי הכולל: קב"ט, סייר ועמדת ש"ג מאויישת ברוב שעות היממה. מירב תקציב הביטחון מגיע מגביית אגרת שמירה מהתושבים.
 
כמו כן, ביישוב מרכז מסחרי הכולל מרכול של אחת הרשתות הגדולות, בית מרקחת, סניף של קופת חולים כללית וחנויות לאספקת מזון, שירותים ומוצרי צריכה לטובת התושבים.

 

רחוב הדר 84, מתן, טל: 03-9022832 שלוחה 0, פקס: 03-9024166